צלקות בקרנית

הקרנית היא החלק החשוב ביותר בעין וראייה טובה, ברורה וממוקדת מושגת בזכות קרנית בריאה, שקופה, סימטרית וגמישה.

ד"ר יעקב גולדיץ - רופא עיניים מומחה

ברוב המקרים קרניות העיניים של בני האדם אכן ניחנות בתכונות אלה ובזכותן ראייתו של כל אדם טובה או סבירה, כלומר ניתנת לתיקון באמצעים חיצוניים כמו הרכבת משקפיים או הכנסת עדשות מגע לעיניים. יחד עם זאת, עלולים להיווצר מצבים שבהם תכונה אחת או יותר מאלה נפגעת – מה שמשפיע באופן ישיר ומהיר גם על איכות הראייה. צלקות בקרנית עלולות לגרום להפרעה זו.

צלקות בקרנית העין עלולות להיגרם כתוצר לוואי של דלקת או מחלה או מפגיעה ישירה בעין. חשוב להפריד בין צלקות בקרנית על בסיס המיקום שלהן בקרנית עצמה – במידה ומדובר בצלקת הממוקמת בהיקף החיצוני של הקרנית – רוב הסיכויים שלא תיווצר בעיה בראייה ואותו האדם ימשיך לראות טוב כפי שהוא רגיל באופן שגרתי. בניגוד לכך – אם הצלקת גדולה, או שהיא ממוקמת במרכז הקרנית – אז קיים סיכון גבוה לירידה משמעותית בראייה ובמקרים קיצוניים – אפילו לעיוורון מוחלט.

זו הסיבה שחשוב מאד לאבחן ללא עיכוב כל בעיה בראייה, מפני שאין לדעת האם מדובר בצלקת שמקורה בפגיעה או בהפרעה אחרת לראייה ולקרנית. צלקות בקרנית ניתן לאבחן בקלות בבדיקה שגרתית המבוצעת על ידי רופא עיניים במרפאה שלו באמצעות המכשור הרפואי שלכל רופא עיניים יש במרפאה. חשוב לדעת שאין הכרח להגיע אל רופא מומחה ובדיקה שגרתית עשויה להיות מספיקה לאבחון ראשוני של צלקות בקרנית. רופא העיניים יידע לתת את הטיפול המתאים ולהמליץ איך הכי כדאי להיפטר מהצלקות ולהחזיר את הראייה לאיכותה הטובה.

אדם שנפגע פגיעה ישירה בעין או שחש שאינו רואה טוב – חשוב שייגש באופן מיידי לרופא עיניים על מנת לבדוק האם מדובר בצלקות בקרנית או בהפרעה אחרת לראייה. העין היא איבר חשוב ביותר בגוף, חשוב מכדי להזניח את הטיפול או את הבדיקה בנוגע להפרעה, ולו הקטנה ביותר בראייה. בנוסף חשוב מאד לבדוק ולאבחן את המצב על מנת שחומרת הצלקת לא תעמיק.

למידע נוסף אודות השתלת קרנית

WhatsApp chat
חייג לקביעת תור
ניווט