ניתוח השתלת קרנית העין

השתלת קרנית (Keratoplasty) – ניתוח בו מבצעים החלפת קרנית פגועה בשתל הנתרם. ניתוח השתלת קרנית מאפשר לשחזר את הראייה שאבדה או ירדה כתוצאה מהתהליכים הפתולוגיים שהתרחשו בקרנית. למרבית המטופלים זוהי התקווה היחידה לקבל בחזרה את ראייתם.

ד"ר יעקב גולדיץ - רופא עיניים מומחה

מה זה קרנית העין?

קרנית העין היא חלקה הקדמי של העין, המכסה את הקשתית, האישון והלשכה הקדמית. היא נראית כעדשה קעורה – קמורה ותופסת כ 1/6 מהשטח הקדמי של העין. הקוטר שלה הינו כ- 10 מ"מ והעובי בחלקה המרכזי כ– 0.5 מ"מ. בקרנית העין לא עוברים כלי דם כלשהם, לכן אחוז דחיית הקרנית המושתלת נמוך מאוד. זאת הסיבה שקרנית נחשבת לאיבר מושלם שמיועד להשתלה.

התסמינים המצביעים על הצורך לעבור ניתוח השתלת קרנית:

 1. שינוי בצורה או בשקיפות של הקרנית כתוצאה מדלקות או מניתוחי עיניים קודמים – תסמין ראשון ואולי החשוב שיש לצורך החלפת קרנית.
 2. הפתולוגיה המולדת של הקרנית: קרטוקונוס, קרטוגלובוס.
 3. דיסטרופיה (תתהליכים ניווניים) של הקרנית.
 4. הידקקות קרנית.
 5. צלקות בקרנית העין מתפתחות לאחר זיהום של הקרנית או לאחר פציעה חבלתית של הקרנית.
 6. בצקות בקרנית העין כתוצאה מניתוחי עיניים קודמים או כתוצאה ממחלות קרנית.

למי אסור לעבור את ניתוח השתלת קרנית?

המטופלים הסובלים מדלקת פעילה בעין, מסכרת קשה שאינה מאוזנת אינם יכולים לעבור את הניתוח. כל מקרה נבדק לגופו, ד"ר גולדיץ' מבצע בדיקות עיניים מקיפות על מנת לקבוע את הצורך עבור ניתוח השתלת קרנית.

סוגים שונים של השתלת קרנית העין:

החלפת קרנית העין ע"י מנתח קרנית מוסמך הוא ניתוח מורכב ולביצועו נדרשת מקצועיות גבוהה מהרופא המנתח. כמו כן להצלחת הניתוח נחוצים חומר מושתל איכותי ביותר, ציוד רפואי חדיש ביותר ומיקרוסקופ רפואי מיוחד.

באמצעות כלים רפואיים מיוחדים המנתח יסיר את החלק הפגוע ויבצע החלפת קרנית העין וישתיל חלק מהקרנית הנתרמת בגודל זהה לחלוטין לזה שהוצא. הקרנית הנתרמת נתפרת לחלקים הצדדיים ההיקפיים של הקרנית של הפציינט בעזרת חוטים סינטטיים אשר דקים בהרבה משערת אדם. בסוגים מסוימים של השתלת קרנית – הניתוח מבוצע ללא תפרים כלל.

 • השתלת קרנית בעובי מלא

  הניתוח בו מוחלפים כל השכבות של הקרנית. PENETRATING KERATOPLASTY

 • החלפת קרנית העין

  מבצעים החלפה של השכבה האחורית של הקרנית -DESCEMET STRIPPING AUTOMATED ENDOTHELIAL KERATOPLASTY – DSAEK

 • החלפת קרנית

  מבצעים החלפה של החלק הקדמי של הקרנית- DALK – DEEP ANTERIOR LAMELLAR KERATOPLASTY

 • החלפת קרנית אחורית

  מבצעים החלפה של השכבת האנדותל האחורית הדקה – DMEK- DESCEMET MEMBRANE ENDOTHELIAL KERATOPLASTY

באופן מסורתי הניתוח היה מבוצע בעובי מלא כאשר כל עובי הקרנית החולה היה מוחלף בקרנית של תורם. בסיום הניתוח המנתח שם מספר רב של תפרים על מנת שהשתל יחזיק במקומו.

לאחרונה ישנה שיטת ניתוח השתלת קרנית חדשה הנקראת Descemet membrane endothelial keratoplasty שבסיומה אין צורך בתפרים. שיטת ניתוח זו היא השיטה הכי חדישה שזמינה לטיפול בראייה ירודה כתוצאה מקרנית מעובה ובצקתית, במקרים של ניוון קרנית על שם פוקס, או בצקת משנית לאחר ניתוח קטרקט וכן במצבים אחרים הפוגעים בתפקוד תאי האנדוטל של קרנית.

ישנם שלושה דורות באבולוציה של השתלת קרנית ושיטת DMEK הוא החדש ביותר. ד"ר יעקב גולדיץ' מצבע את כל סוגי הניתוחים עבור השתלת קרנית.

עם השיטה החדישה יש סיכוי הגבוה ביותר לראות 6/12 או טוב יותר, ישנה חזרה מהירה לפעילות רגילה והקטנת סיכון לדחיית השתל. הסיבה ליתרונות הללו בכך כי בשיטת ה-DMEK מושתלת רק שכבת תאים דקה ביותר, עובייה כ-15 מיקרון, בשונה מעובי של כ-150 מיקרון בשיטת ה-DSAEK או מעובי מלא של הקרנית בשיטה המקובלת PPK.

ניתוח השתלת קרנית יכול להתבצע בהרדמה מקומית, ללא צורך בהתאוששות ארוכה של ההרדמה הכללית.

במהלך הניתוח המנתח מסיר את השכבה החולה של קרנית של המטופל וממשתיל דרך חתכים מיקרוסקופיים בעין את השכבה החדשה. השתל מוחזק במקום על ידי בועת אוויר, וזה מצריך מהמטופל שכיבה על הגב לאחר הניתוח על מנת שהשתל ייצמד כראוי למקומו. החתכים בקרנית העין שדרכם עובד המנתח הם כל כך קטנים שאינם מצריכים שימוש בתפרים, בשונה משיטות אחרות. הניתוח אורך פחות משעה. ניתוח DMEK יכול להיות משולב עם ניתוח קטרקט בחולים הזקוקים לשניהם. החלטה על סוג הניתוח שהפציינט יעבור מתקבלת בפגישה הראשונה אחרי בדיקה קלינית קפדנית.

מהו סוג ההרדמה בניתוח השתלת קרנית?

ד"ר גולדיץ' יבחר את סוג ההרדמה – כללית או מקומית – תלוי בסוג הניתוח שהפציינט אמור לעבור.

כמה זמן נמשך הניתוח?

הניתוח נמשך בין שעה לשעתיים ותלוי בסוג הניתוח ובסוג ההרדמה.

השתלת קרנית החלמה

תקופת השיקום אחרי ניתוח השתלת קרנית נמשכת עד שנה וזה קשור למבנה של קרנית העין. חשוב מאוד להימנע מלחץ חיצוני על העין המנותחת ולא להרים דברים כבדים, בשעות היום נחוץ להרכיב משקפי שמש כאשר יוצאים מהבית. לפי הסטטיסטיקה יותר מ-90% של ניתוחי השתלת קרנית עוברים בהצלחה.

אורך תקופת השיקום מושפע משלושה גורמים עיקריים:

 • הסיבות שבעקבותיה הפציינט הופנה לניתוח
 • מצב העין טרום ניתוח
 • סוג הניתוח

רבים מן הפציינטים שעברו השתלת קרנית יזדקקו להרכבת משקפיים או עדשות מגע. לאחר החלמה מלאה, להשגת חדות ראיה מירבית ניתן לבצע ניתוח לייזר להסרת משקפים.

לפרטים נוספים

  חייג לקביעת תור
  ניווט