בלפריטיס (Blepharitis) – דלקת עפעפיים

דלקת שפת העפעףמהי בלפריטיס בעין?

בלפריטיס בעין (דלקת שפת העפעף) היא דלקת עפעפיים כרונית שגורמת לגירוי עיני, גרד, תחושת גוף זר, ועיניים אדומות.

דלקת עפעפיים יכולה לערב את החלק הקדמי (קדמי) של העפעף או את החלק האחורי (אחורית) ושני המצבים לרוב קיימים במקביל.

בלפריטיס קדמית מערבת את הריסים ומתאפיינת בקשקשת ונשירת ריסים, אודם וגירוי עור העפעפיים. במצב זה, חיידקים שחיים על פני עור שלנו באופן טבעי מתרבים ביתר וגורמים לגירוי העפעפיים, אדמומיות, דלקת, נפיחות והפרשות.

ממה נובעת דלקת עפעפיים?

בלפריטיס (דלקת עפעפיים) אחורית נובעת מתפקוד לא תקין של בלוטות השומן הנמצאות מאחורי הריסים (קרוב יותר לעין) הקרויות בלוטות מייבומיין.

בלוטות אלו אחראיות על הפרשת החלק השומני של הדמעות, ולכן תפקודן הלקוי מתבטא ביובש עיני. מצב זה נקראה Meibomian Gland Dysfunction  ומתאפיין בצמיגות יתר של ההפרשה השומנית מבלוטות אלו וסתימתן.

חולים עם דלקות העפעפיים יכולים לפתח אי סבילות לעדשות מגע, ועלולים לסבול מאירועים חוזרים של שעורה.

הטיפול הנכון בבלפריטיס (דלקת עפעפיים) הוא חשוב ומצריך תשומת לב והתמדה. רופא עיניים מומחה יבנה תכנית טיפול אישית עבור מטופל, בהתאם לממצאי הבדיקה.

ללא טיפול לטווח ארוך, עפעפי העין יהפכו למצולקים, זיהומים חוזרים של עפעפיים ויובש קשה עלולים לפגוע בפני השטח החיצוניים של העין צלקות בקרנית ולפגיעה בחדות הראיה.

לרוב, לא ניתן לרפא לחלוטין בלפריטיס בעין, אבל ניתן לשפר את התסמינים, להקטין את אי הנוחות העינית ולמנוע סיבוכים ארוכי טווח.

עקרונות הטיפול של דר' גולדיץ' במחלת דלקת העפעפיים:

קומפרסים חמים 20 דקות ביום יש לחמם את איזור העפעפיים שקרוב לריסים תוך שימוש בשקיות חימום או בקבוק תרופות ריק שממלאים במים חמים. חשוב להיזהר ולא לגרות לכוויה. מומלץ לגלגל את הבקבוק על העפעפיים כ- 20 דקות בכל עין. אפשר לראות טלוויזיה עם העין השנייה בזמן החימום. החימום נועד להקטין את הצמיגות של התוכן השומני של הבלוטות החסומות ולשפר את תפקודן.
ניקוי ריסים פעמיים ביום יש להשתמש במגבונים ייעודיים כדי לנקות את הקשקשים וההפרשה מהריסים ומשולי העפעף. המגבונים זמינים ברוב בתי המרקחת ללא מרשם רופא.
סיסטיין באלאנס 4 פעמים ביום טיפות עיניים מיוחדות המשלימות את המרכיב השומני החסר על פני השטח העין כאשר בלוטות השומן של שולי העפעף סתומות. זמין ברוב בתי המרקחת ללא מרשם רופא.
תוסף מזון אומגא 3 כגרם אחד 3 פעמים ביום עם אוכל. עוזר להוריד את הצמיגות השומנית בבלוטות הסתומות בשולי העפעף ולהקטין את הדלקת. קליטה טובה יותר מושגת כאשר נלקחו עם אוכל.
טיפות עיניים עם סטרואידים רופא יכול לתת למטופל מרשם לתכשיר עם מרכיב של סטרואידים על מנת לעזור ולהפחית את הדלקת.
משחת אנטיביוטיקה רופא יכול לתת למטופל מרשם לתכשיר עם מרכיב של אנטיביוטיקה על מנת לנקות את העפעפיים מהחיידקים ולהוריד את הדלקת.
טיפות רסטזיס רופא יכול לתת למטופל מרשם לטיפות אלה על מנת לעזור להגדיל את כמות הדמעות הבריאות המיוצרות על ידי העיניים שלך ולהקטין את הדלקת שנגרמת מבלפריטיס.
כדורי אנטיביוטיקה רופא יכול להמליץ על טיפול עם כדורי דוקסילין או מינוצילין – פעם ביום, על מנת להפחית את הדלקת כוללת על העפעפיים.

לפרטים נוספים

    חייג לקביעת תור
    ניווט