עכירות בקרנית

עכירות בקרנית העין או צלקת בקרנית היא הגורם המוביל כיום בתחום רפואת העיניים אשר בגינו יש צורך לבצע ניתוחים שונים הקשורים בקרנית – ניתוחי השתלה או החלפה של הקרנית בקרנית חדשה ובריאה לאחר זיהוי בצקת בקרנית.

ד"ר יעקב גולדיץ - רופא עיניים מומחה

עכירות בקרנית העין או צלקת בקרנית אינה מסוכנת, אך ברוב המקרים היא מביאה עימה הפרעה משמעותית באיכות ובחדות הראייה ולכן חשוב לטפל בה על מנת להחזיר את איכות הראיה הטובה למטופל.

ישנן סיבות שונות לעכירות בקרנית העין. זו יכולה להיות צלקת בקרנית אשר נובעת מדלקת חוזרות, צלקות בקרנית שנגרמו מדלקת של נגיף ההרפס או משימוש לא נכון בעדשות מגע. ייתכן ומדובר בעכירות שנגרמת ממחלקת קרטוקונוס מתקדם. לעתים עכירות בקרנית הינה תוצאה של בצקת בקרנית.

לתופעה של בצקת בקרנית ישנן סיבות מגוונות, לעיתים זה נגרם ממחלה ניוונית של קרנית על שם פוקס ולעיתים זו תוצאה של ניתוח קטרקט לא מוצלח.

ההשלכות של עכירות בקרנית

כפי שהוזכר – התוצאה של בצקת בקרנית היא הפרעה לראייה התקינה. הטיפול בעכירות בקרנית העין הוא כמובן בהתאם לסיבה הבסיסית. בשלבים הראשונים ניתן לנסות לטפל בעכירות על ידי תרופות אך בשלבים מתקדמים יותר של העכירות יש צורך בניתוח להחלפת הקרנית הפגועה בקרנית חדשה – שקופה וצלולה.

הקרניות הבריאות נתרמות מגופות של אנשים שנפטרו ולא סבלו מעכירות בקרנית או מכל בעיה אחרת בעיניים. מכיוון שבקרנית אין כלי דם הרי שלא צריך לבצע התאמה של סוג הדם בין הקרנית החדשה לבין האדם המנותח – מה שמעלה את האפשרויות של מציאת קרנית התורם, שכן כל הקרניות בדרך כלל מתאימות לכל המטופלים ולכל המנותחים. חשוב לוודא כי מנתח קרנית משתמש בקרנית שמגיעה מבנק קרניות מוכר וכי איכות הקרנית העין המושתלת עומדת בסטנדרטים בין לאומיים.

WhatsApp chat
חייג לקביעת תור
ניווט