מהו קטרקט משני?

קטרקט באופן כללי הוא מצב בו מתפתחת עכירות בעדשת העין. במצב רגיל, עדשת העין היא שקופה לחלוטין כך שאור יכול לעבור ללא הפרעה. כאשר מתפתחת עכירות, הדבר מפריע לראיה תקינה- ומצב זה נקרא קטרקט. הסובל מקטרקט רואה מטושטש, מרגיש כאילו הוא צופה דרך וילון או מבעד לערפל וגם חווה סנוורים. התפתחות הקטרקט היא הדרגתית ולכן חשוב לטפל בו מוקדם ככל האפשר כאשר ניתוח קטרקט הוא דרך הטיפול היעילה ביותר.

חשוב לציין, כי לאחר שהקטרקט הוסר במהלך הניתוח, קטרקט עצמו אינו יכול לחזור. אך לעיתים, גם לאחר שעבר מטופל ניתוח קטרקט, הוא חווה כעבור זמן מסוים סימפטומים זהים לאלה שחווה לפני ניתוח קטרקט. במקרים אלה כנראה ומדובר בהתפתחות של קטרקט משני (secondary cataract).

כך, בעת התפתחות קטרקט משני, ישנם סימפטומים דומים לסימפטומים של הקטרקט הראשוני: ראיה מטושטשת בעיקר וגם סינוור במצבים מסוימים. הבשורות הטובות הן שלמרות התסמינים הדומים, קטרקט משני אינו קטרקט, כלומר: הדבר אינו אומר שניתוח הקטרקט כשל. אך יחד עם זאת, דרוש טיפול גם במצב של קטרקט משני.

Secondary cataract

הגורמים לקטרקט משני?

כאשר אדם עובר ניתוח קטרקט, מוחלפת עדשת העין העכורה בעדשה מלאכותית. עדשת העין נמצאת בתוך קופסית, מעין נרתיק דק. בחלקה הקדמי של הקופסית נעשה פתח קטן דרכו מוצאת עדשת העין העכורה ומוכנסת העדשה המלאכותית. חלקה האחורי של הקופסית נותר שלם. באחוז קטן מהמנותחים, התאים הבודדים מהעדשת העין המקורית מתרבים וגדלים על חלקה האחורי של הקופסית. תאים אלה יוצרים קטרקט משני עם התופעות הזהות לאלה שישנן בקטרקט הראשוני. עם זאת, זהו כמובן מצב שונה.

טיפול בקטרקט משני

טיפול בקטרקט משני נעשה באמצעות מכשיר לייזר הנקרא לייזר יאג (YAG Laser). מדובר על פעולה פשוטה יחסית: ראשית מוזלפות לעין טיפות להרחבת אישונים. בעזרת קרן הלייזר יוצרים פתח ניקוי קטנטן בחלקה האחורי של קופסית העדשה ובכך נפתרת הבעיה. הפתח נוצר באמצעות מספר יריות של קרן לייזר היוצרת את החלון הקטנטן.

ד"ר יעקב גולדיץ' הינו רופא עיניים מומחה למחלות עיניים וניתוחי קטרקט ומטפל גם בקטרקט משני, לקביעת פגישת ייעוץ, צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

לפרטים נוספים

    חייג לקביעת תור
    ניווט