מגדלות כיס – הפתרון לכבדי ראיה

זכוכית מגדלת הינה עדשה קמורה שמאפשרת לנו לראות בבירור עצמים זעירים או טקסט קטן יחסית. זכוכית מגדלת מזוהות עם מדענים, יהלומנים וגם בלשים, בעיקר בזכות סיפורים כמו שרלוק הולמס, אם כי מדובר בכלי רב חשיבות שנמצא בשימוש נרחב שהרי בעצם כל אדם שראייתו אינה חזקה מספיק יכול להיעזר בו, ובפרט בדגמים הבסיסיים של מגדלות כיס שניתן לשאת בקלות לכל מקום, כדי לא לפספס אף פרט ואף ניואנס בטקסט שהוא קורא או בפריט שהוא רוצה לבחון ביסודיות.

מבנה פשוט, פעולה אפקטיבית

מגדלת כיס היא כלי פשוט ובסיסי: מדובר בעדשה אחת, כאמור קמורה, אחוזה בתוך מסגרת ולרוב נתונה בתוך כיסוי שמגן עליה ובנוסף ישנה בדרך כלל גם ידית אחיזה לשימוש נוח במיוחד כל אימת שרוצים לקרוא טקסט קטן.

הפעולה של מגדלות זכוכית ובעצם כל זכוכית מגדלת שהיא מבוססת על העיקרון הפיזיקלי הבא: דמות גוף שנמצא בין עדשה מרכזת לבין המוקד שלה נראית גדולה יותר מהגוף עצמו, וכן יותר רחוקה מהעדשה ויחסית ישרה. עוד כדאי לדעת שמדובר בדמות המוגדרת כמדומה – היא משתקפת בעינינו לא כתוצאה ממפגש בין קרני אור ממשיות אלא בשל מפגש בין ההמשכים של אותן קרני אור, ועל כן גם האשליה שמייצרת את הגודל הנחוץ.

מגדלות תשר געש

כיצד נקבעת יכולת ההגדלה של מגדלות כיס?

יכולת ההגדלה של כל מגדלת כיס נקבעת בהתאם לרדיוס הקימור, ובנוסף מושפעת מהחומר שממנו היא מיוצרת. מקסימום הגדלה מתקבל כשהמרחק בין הגוף שברצוננו להגדיל – בין אם מדובר בעצם כזה או אחר ובין אם במילים שהן חלק מטקסט שברצוננו לקרוא – קטן יותר ממרחק המוקד.

מגדלות מאפשרות הגדלה של עד פי 6 פחות או יותר, כשניתן לדעת מהי היכולת של כל מגדלת כיס בהתאם לשם הדגם: כך למשל מגדלת כיס 39D מגדילה פי 3.9, ואילו מגדלת כיס 16D מגדילה פי 1.6. מידות מקובלות הן למשל 12D או 16D במגדלות הבסיסיות יחסית, 28D או 39D למגדלת כיס בינונית, ואילו המגדלות החזקות יותר מגיעות ל-48D או 56D.

סוג העדשה

ישנם סוגים שונים של עדשות לזכוכיות מגדלת, ובהתאם כל מגדלת כיס עשויה להגיע עם סוג עדשה אחר. עדשה אספרית – כלומר עדשה שבה הקימורים לאורך המשטח אינם אחידים אלא משתנים – נחשבת לקלת משקל במיוחד בזכות העובדה שהיא יכולה להיות שטוחה יותר ודקה יותר ביחס לעדשות אחרות בזכות התכונה הנ"ל של קימורים משתנים.

אפשרויות נוספות

באופן טבעי שני הפרמטרים העיקריים לבחירת המוצר הספציפי מבין כל האפשרויות של מגדלות כיס הם יכולת ההגדלה של כל פריט והמחיר שלו.

בנוסף ישנם עוד פרמטרים שכדאי לקחת בחשבון וכך לדוגמה בחלק מהמגדלות ישנה תוספת תאורה, שמתאימה למי שמתעתד להשתמש במגדלת הכיס גם בתנאי תאורה המחייבים אור מהמגדלת עצמה.

למידע נוסף אודות רופא עיניים ד"ר יעקב גולדיץ

WhatsApp chat
חייג לקביעת תור
ניווט