אסטיגמטיזם (צילינדר בעין)

אסטיגמטיזם (צילינדר בעין) משמע ראייה תקינה ומבנה תקין של העין הוא כזה שבו שבירת קרני האור המתבצעת על ידי הקרנית מתקבלות במיקום מדויק ויחיד על ידי הרשתית וכך המוח מקבל ומפענח תמונה חדה וברורה של הדמות הנראית לעין.

ד"ר יעקב גולדיץ - רופא עיניים מומחה

במקרים של ראייה לקויה אין קרני האור נשברות ומתקבלות באותו המיקום וכך התמונה המתקבלת מטושטשת ואינה אחידה. מצב זה עלול להיווצר בשל מבנה לא סימטרי של הקרנית או בשל שלל סיבות אחרות הקשורות למבנה העין. זה נקרא אסטיגמטיזם (צילינדר בעין) – על מנת לתקן אסטיגמטיזם (צילינדר בעיניים) ולהפוך אותה לתקינה ניתן להרכיב משקפיים או לבצע ניתוח לייזר המתקן את הראייה.

מהו אסטיגמטיזם?

השם המקובל והנפוץ לתופעה זו הוא צילינדר משקפיים.

אסטיגמטיזם (צילינדר בעין) – מכיוון ששבירת קרני האור מתקבלת ממבנה שאינו מושלם של הקרנית – ניתן לתקן את העיוות על ידי עדשה או משקפיים בעלי צילינדר ראייה הפוך – מה שמאפס את התופעה ומאפשר ראייה תקינה, חדה וברורה. חשוב להבין שהרכבת משקפיים או עדשות מגע לא מתקנים את הבעיה אלא מאפשרים לעין לעבור דרך מצב הפוך אשר מאפס את תופעת ליקוי הראייה וכך יכול אותו אדם ליהנות מראייה טובה וחדה. כאשר בוחרים לבצע ניתוח לייזר משנים בעצם את המבנה של גלגל העין וכך מתקנים את הראייה ולכן אין צורך אחרי הניתוח בהרכבת אביזרים חיצוניים.

אין זה הכרחי שבשתי העיניים יהיה אסטיגמטיזם (צילינדר בעיניים) זהה, כשם שליקוי ראייה אינו תמיד זהה בשתי העיניים. כאשר אדם מסוים מבצע בדיקת ראייה יכול להיווצר מצב שבו בכל עין יתקבל ערך שונה של ליקוי ראייה, בין אם הבא לידי ביטוי במספר ואם בצילינדר בעין. על מנת לתקן את הראייה באמצעות משקפיים או עדשות מגע יתאים האופטומטריסט או רופא עיניים מומחה עדשה שונה עבור כל עין וכך התמונה שתתקבל דרך שתי העיניים תהיה מושלמת והראייה תהיה טובה.

אדם אינו יכול לדעת על עצמו האם הראייה שלו אינה תקינה בשל תופעת הצילינדר משקפיים של ראייה. לשם כך עליו לבצע בדיקת ראייה על ידי מכשור ואיש מקצוע שיוכל לאבחן זאת וכמובן להמליץ איך יהיה הכי נכון לטפל בכך ולהשיג ראייה תקינה וטובה.

לפרטים נוספים

    חייג לקביעת תור
    ניווט