ניתוח הסרת משקפיים PRK

ניתוח PRK בישראל (ובעולם כולו בעצם) הוא הגרסה הוותיקה ביותר של ניתוחי לייזר לשיפור הראייה על מנת שלא להזדקק לאביזרי עזר – משקפיים.

מדובר בראשי התיבות של Photo Refractive Keratectomy ומשמעותו שינוי האופן שבו נשברות קרני האור עם הגעתן אל השכבה החיצונית של קרנית העין.

במהלך הניתוח מתבצעים כמה שלבים, כמו למשל קילוף התאים החיצוניים מפני הקרנית, לאחר מכן משייף המנתח באמצעות קרן לייזר את השכבה שזה עתה נחשפה ובסיום מוצמדת עדשה פעילה ההופכת לחלק בלתי נפרד מן העין.

בימים הראשונים לאחר הניתוח עלולה הראייה שלא להיות חדה וממוקדת, אך תופעות אלה חולפות והראייה מתחדדת ומשתפרת.

על מנת שהניתוח יהיה יעיל וייתן את התוצאות הטובות ביותר האפשריות יש לקחת בחשבון כמה פרמטרים חשובים והראשון שבהם הוא המספר במשקפיים של המנותח.

על פי המספר יוכל הרופא המנתח לתכנן את אופי קילוף התאים החיצוניים ואת מידת השיוף כך שתתקבל הראייה הטובה והחדה ביותר.

ניתוח PRK מתבצע בהרדמה מקומית של שתי העיניים ולאחר שאזור העיניים, העפעפיים והריסים נוקה וחוטא היטב באמצעות תמיסת פולידין.

ניתוח PRK בישראל מתאים במיוחד למטופלים בעלי קרנית דקה מאד שאינה מאפשרת ביצוע תיקון הראייה באמצעות פרוצדורות אחרות והמרכיבים משקפיים במספרים גבוהים.

בימים הראשונים שאחרי ניתוח PRK צומחים מחדש התאים שהוסרו, בעיקר סביב העדשה שהונחה במרכז הקרנית. בימים אלה בדרך כלל ניתן לחזור לפעילות רגילה ושגרתית אך מומלץ שלא לבהות פרקי זמן ארוכים במסכי מחשב או טלוויזיה על מנת שלא לסבול מסנוור או ניצוצות בוהקים.

אין לנהוג בפרק זמן זה שלאחר הניתוח וכדאי לדעת מראש שעלול להיווצר קושי בקריאת אותיות קטנות כמו של ספר או עיתון.

לאחר הסרת העדשות חוזרת הראייה אט אט לאיתנה וכמובן הופכת לטובה וממוקדת, אך רק לאחר כארבעה עד 8 שבועות ממועד ביצוע הניתוח תתקבל ראייה מושלמת 6/6.

לניתוח מוכר ומוכח זה יש מודיפיקציות מודרניות כגון (ASA (advanced surface ablation  ו (EBK (Epi-Bowman Keratectomy. לשיטות אלו ישנם מספר יתרונות ביחס ל PRK המקורי.

כיום נחשב ניתוח PRK לניתוח הנפוץ והמוביל לצורך הסרת משקפיים בלייזר ומאות ניתוחים כאלה מבוצעים בישראל מדי שנה. לניתוח אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד וסיכונים מזעריים לסיבוכים או אי הצלחה.

חייג לקביעת תור
ניווט